Loading color scheme

УЖИВО

резултати, Банка Поштанска штедионица Суперлига, Прва лига и Куп Србије

LIVEBanertest

12. Колико траје одбојкашки меч?

Одбојка је једини колективни спорт који се не игра на време. Због тога не може да се ”чува резултат” већ се увек мора ићи на освајање поена и на победу. Одбојкашки меч се игра у 3 добијена сета, што значи да се максимално могу одиграти 5 сетова, а минимално 3. Сет се добија када једна екипа освоји 25 поена или у случају резултата 24-24, када једна од екипа оствари 2 поена разлике. Ако дође до петог сета, који се назива још и ”тај-брек”, игра се док једна екипа не освоји 15 поена или у случају резултата 14-14, док једна од екипа не оствари 2 поена разлике.

У просеку, одбојкашки мечеви трају између сат и по и два сата.

11. Шта је ”кореја”?

”Кореја” је специфичан облик напада у женској одбојци, који није заступљен у мушкој највише из разлога што се код мушких екипа на корекцији налазе играчи који из прве и друге линије нападају веома јако. Код жена то није случај због саме физичке конституције која је много слабија неголи код мушкараца. Због тога се јавила потреба за једном карактеристичном врстом напада из Зоне 2, у ситуацији кад је коректор у другој линији. У том случају, средњи блокер напада из Зоне 2 на специфичан начин јер се одраз ради са једном ногом. У врхунским женским тимовима је то доведено до савршенства и у многим селекцијама представља основни напад када екипа има добар пријем сервиса. Кореја је врло тешка за блокирање јер нападач не скаче и не доскаче на исто место, већ са тим одскоком једном ногом у ваздуху мења позицију. Ефекат ове акције је додатно појачан изузетном брзином јер представља темпо напад. У нашој одбојци било је неколико играчица познатих по томе, пре свих Бранка Секулић, Мира Голубовић и Весна Читаковић.

10. Која је улога коректора у екипи?

У систему игре 5-1, који се данас најчешће среће у мушкој одбојци, играч који се налази у пару по дијагонали (на супротним странама) са дизачем, нашом одбојкашком терминологијом зове се коректор. Корен његовог назива је вероватно у улози коју има. Осим што учествује у нападу из идеалних ситуација, његов допринос је највреднији када извршава корекцију нападом ,,тешких лопти” дигнутих из лошијих пријема и тешких одбрамбених ситуација. У проценту реализације таквих лопти, којих на утакмици има пуно, често је кључ крајњег исхода меча и зато је улога коректора изузетно важна.
У другим земљама назив за играче на овој позицији је дугачији. Италијани га зову "opposto" (супротан), у енглеској терминологији је "opposite hitter" (супротан нападач), а у неким земљама га називају и "дијагонала".
У принципу, овај играч не учествује у пријему сервиса већ у тој фази игре учествује у нападу из прве и друге линије (када је дизач у првој линији), што му је и примаран задатак. Обично то ради са краја, са десне стране терена гледајући ка мрежи, из "Зоне 1" (друга линија) и "Зоне 2" (прва линија), осим када се дизач налази у "Зони 1" у фази пријема сервиса, па коректор напада са супротне стране из "Зоне 4" (прва линија), тј. са леве стране терена.
У фази одбране се налази такође са десне стране терена, у блоку у "Зони 2" и у одбрани поља у "Зони 1".
Коректор је најмоћнији нападач тима, па зато и добија убедљиво највећи број лопти у нападу. Прави је атлета па су у складу са тим његова конституција и психо-физичке и моторичке могућности како би могао да издржи читав меч са уједначеним ритмом и интезитетом.
Ми имамо срећу да је у нашој репрезентацији играло и још увек игра неколико сјајних коректора: Иван Миљковић, вероватно најбољи на свету у своје време, а данас Александар Атанасијевић и Дражен Лубурић. Добар коректор, осим наведених карактеристика, мора да поседује и висок квалитет у осталим елементима (сервис, блок, одбрана), а пре свега луцидност, креативност и карактер, што га чини посебнијим и бољим од осталих.

9. Шта је ”упијач”?

"Упијач” представља спасавање лопте у одбрани, углавном отежане одбијањем од сопственог блока или ”кувањем”. Разликујемо класичан упијач и "сун". Код "суна" играч се баца искораком напред, налик уласку у воду, испружене руке, дланом окренутим надоле. Одигравање се врши када длан додирне паркет, а лопта у слободном паду удара о надланицу и остаје у игри. Класични упијач се од "суна" разликује по ранијем одигравању, при паду са искораком унапред.

”Поваљка” се, за разлику од ”упијача” и ”суна”, где играч пада на грудни кош, изводи тако да играч или играчица падну на леђа. Она може да се ради са стране и у напред.

”Упијач” се у енглеској терминологији назива ”pancake”, што дословно значи палачинка.

8. Колика је важност пријема сервиса?

Ако бисмо правили градацију по важности, у модерној одбојци сигурно да би елеменат пријема сервиса био у првом плану. Сервис најчешће примају 3 играча, у зависности од система, поставе и могућности екипе, али у савременој одбојци пријем обавезно обављају 2 универзална играча и либеро. Од њиховог успешног пријема зависи и успешност комплетне прве поставе, а шире и целе екипе. Уколико је пријем успешан, даје се могућност организатору игре (дизачу) да врло успешно и креативно организује напад. Са добрим пријемом он има неограничене могућности да напада са 3 или 4 играча.

У реалним околностима, на утакмици, пријем може бити:

- идеалан: у којем су парабола и брзина лопте из пријема прилагођени јако малом радијусу кретања техничара. Најидеалније је када примач лоптом погоди тачно место на којем се дизач (техничар) налази тако да овај на најбољи начин, без померања, може да се припреми за квалитетно одигравање.

- померен пријем (позитиван): у којем је радијус кретања техничара у оквирима 3 метра док су парабола и брзина лопте из пријема такве да се може одиграти први темпо.

- расејан (негативан): из којег нема првог темпа, али је могуће организовати напад, најчешће високим лоптама.

7. Шта су темпо напади, алма, пајп и пенал?

Разликујемо три врсте напада зависно од брзине дигнуте лопте. Први темпо је најбржи, а следе га други, нешто спорији, којим се напада углавном са крајева мреже или из друге линије, и трећи темпо који је синоним за високе лопте. ,,Алма” је врста напада која припада првом темпу, у којем нападач скаче на смеч пре неголи дизач лопту дигне. Сврха дизања ,,алме”, као и било којег првог темпа, јесте реализација напада који се тешко блокира због брзине извођења. Ништа мање важно није и када се ,,алма” закаже, а дизач се определи за напад са другог темпа (нпр. иза главе или са "пајпа"), јер се у том случају задржава противнички средњи блокер који је, ако прати ,,алму”, сад већ померен из центра. За разлику од ,,пенала” који се изводи близу дизача, ,,алма” се изводи на даљини од око 3 м од дизача по ширини мреже. То је специфичност која средњем блокеру који се брани, због дужине пута, отежава формирање двојног блока са крајњим блокером насупрот нападача другог темпа (нпр. иза главе). Назив за ову врсту напада различит је у разним земљама. У Италији га називају "sette" (седам), а Американци га означавају као 31. У Шпанији се такође зове као код нас - ,,алма”.

"Пенал" (напад првог темпа) је најбржи, најефикаснији и најатрактивнији облик упућивања лопте у поље противника, а тиме и постизања поена. Припада оној класификацији смечирања, где је лопта дигнута изнад нивоа мреже и хвата се у скоку у највишој могућој тачки, што већом брзином и што стрмије упућује у противничко поље. Назив је преузет из фудбала или рукомета, али треба знати да нема нимало сличности са поменутим спортским гранама. Време лета лопте код ”пенала” је од 0,6 до 1 секунде.

”Пајп” припада нападу другог темпа. Назив ,,пајп”, који се најчешће користи у свету, а код нас се одомаћио, потиче од енглеске речи "pipe" што у преводу значи лула, цев. Ову врсту напада изводи играч друге линије, углавном из Зоне 6. Играч приликом овог напада мора да скочи иза линије 3 метра пре него што направи контакт са лоптом, али може да доскочи унутар три метра. У данашњој одбојци високог нивоа ова врста напада се пуно користи као комбинација иза првог темпа ("пенала", "алме").

Погледајте дијаграме напада првог темпа, другог темпа и трећег темпа.

6. Шта се сматра ас поеном у одбојци?

Асом се у одбојци сматра директан поен из сервиса, невезано за то да ли је противнички играч на пријему дотакао лопту или не. Ситуација када након лошег пријема (или одличног сервиса) лопта пређе на страну терена екипе која је извела сервис назива се ”ас-контра”. Зависно од брзине и висине лопте која прелази мрежу из пријема сервиса, "ас контра" може да се реализује нападом, као првим контактом играча на мрежи екипе која је сервирала, или да се после додавања контре и дизања овај део игре заврши нападом. Ас-контра је један од делова фазе игре која се назива фазом контранапада.

5. Шта је ”кување”?

”Кување” је једна врста финте у нападу, када техничар (дизач) одлучи да ван правила три одигравања убрза акцију и већ другим контактом нападне противнички терен и освоји поен. Техничар пласира лопту у небрањени део противничког поља, уместо да је проследи свом нападачу на смеч. Добар техничар изводи овај потез неочекивано, предузимајући све радње као да ће нормално да дигне лопту свом саиграчу, а затим је у последњем тренутку, једном руком, упути у противничко поље. Због тога се кување врло тешко брани. Ипак, играчи у одбрани понекад успевају "упијачем" да "изваде" овакве лопте, поготово ако је техничар неискусан. Овај потез је посебно ефектно изводио наш прослављени репрезентативац Никола Грбић.

4. Шта је функција либера?

Либеро је играч који слободно може да се креће по свим зонама терена. Главна функција ове позиције у тиму је одбрана у пољу и пријем сервиса. Дакле, либеро је одбрамбени играч који може слободно да се креће у пољу, а од осталих саиграча се разликује по боји дреса. Либеро излази из игре када сервира играч којег он мења у другој зони. Та измена се не рачуна у ограничени број замена које сваки тим има у оквиру једног сета. Једини услов је да се играч којег либеро мења мора вратити у игру када овај излази. Либеро се у тим ситуацијама обично мења са неким од блокера. Либеро не може да сервира, блокира нити напада лопту изнад мреже, а не може ни дизати изнад главе унутар три метра од мреже, јер у том случају нападач не сме нападати лопту изнад горње сајле. Либеро, због свега наведеног, ретко освоји поен у мечу.

2. Колика је висина мреже?

Горња сајла мреже у мушкој одбојци постављена је на висини од 2.43 метра, а у женској на 2.24 метра. Мрежа је 1 метар широка и 9,5 до 10 метара дугачка, направљена од црних квадратних поља, странице 10 центиметара.

Odbojkica prodavnica enter400

Протеклог викенда одиграно је 15. коло Банка Поштанска штедионица Суперлиге. Оно што смо имали прилику да пратимо у претходних неколико дана, поготово у петак и суботу, дуго ће се препричавати, пошто се одавно није десило да видимо толики број изненађења у једном колу.

Преглед 15. кола БПШ Суперлиге: Изненађење до изненађења

Одбојкашице Јединства из Ужица забележиле су тријумф у 15. колу Банка Поштанска штедионица Суперлиге. Ужичанке су вечерас, у Старој Пазови, надиграле Омладинац са 3:1, по сетовима 25:16, 23:25, 27:25 и 25:14.

Омладинац прописно намучио Ужичанке

Одбојкашице Железничара из Лајковца, пазовачког Јединства и Срема уписале су тријумфе у 15. колу Банка Поштанска штедионица Суперлиге. Лајковчанке су, као гошће, надиграле Спартак, Пазовчанке су биле боље од Звезде на свом терену, док је Срем изненадио Убљанке код куће.

Железничар – Спартак 3:0 (25:23, 25:21, 25:21)

Након пораза који је ТЕНТ нешто раније данас претрпео у Београду, екипа Ратка Павличевића имала је изгледну прилику да преузме лидерску позицију по први пут у сезони. А на руку јој је ишао и распоред, пошто је вечерас против Спартака важила за апсолутног фаворита. Ипак, морао је Железничар добрано да запне како би изашао на крај са Суботичанкама, које су биле свесне да немају шта да изгубе вечерас. Такав приступ домаћих одбојкашица утицао је на то да сва три сета буду подједнако занимљива, али су гошће на крају биле истрајне у својој намери и заселе су на врх табеле.

Права резултатска клацкалица била је на снази током уводне деонице. Обе екипе имале су своје успоне и падове, што је резултирало константним смењивањем у вођству, а тако је било до саме завршнице и резултата 23:23. Чини се да је тада Спартак сам себи одузео прилику да направи изненађење већ на старту меча, пошто је са две грешке практично поклонио ривалу вођство од 1:0. Почетак другог сета наговештавао је да нас и током њега очекује неизвесна борба. Ипак, при вођству домаћина од 12:10, Лајковчанке су одлучиле да заиграју агресивно, што је убрзо и донело резултат. Иако је Спартак на све начине покушавао да се врати у сет, када год би био близу, гошће су имале спреман одговор и на тај начин су са 25:21 дуплирале предност. Пресликан је био и трећи, а уједно и последњи сет. Суботичанкама је припао први део деонице, пошто су средином исте имале вођство од 16:13. Ипак, тада је на сцену ступила Вања Ивановић, која је низом одличних сервиса, и са три везана аса, режирала преокрет свог тима, који је у наставку искористио пад ривала за коначних 3:0.

Вања Ивановић била је најрасположенија у редовима победничког тима са 14 поена, док су по десет код гошћи уписале Ксенија Томић и Јована Зеленовић, односно Драгана Корилија у домаћем табору.

Железничар у 16. колу дочекује Партизан Коптех, док ће Спартак угостити Уб.


Јединство Стара Пазова – Црвена звезда 3:1 (25:20, 11:25, 25:18, 25:21)

Дерби кола одигран је у Старој Пазови. Домаће Јединство је угостило Црвену звезду, у нади да ће јој се реванширати за пораз у првом делу првенства. Испоставило се да је то екипи Јова Цаковића и пошло за руком, пошто је током већег дела меча била бољи ривал на терену, користила је шансе до којих је стизала и на крају заслужено славила. Са друге стране, црвено-беле даме се, баш као и њихове колеге у првенству за мушкарце, налазе у кризи резултата. Од почетка године, ово је већ други пораз Звезде у шампионату, па је и место у топ четири пред расплет ситуације у финишу лигашког дела сезоне сада упитно.

На крилима тандема Зубић – Цветковић, домаћин је на убедљив начин отворио уводни период (7:1). Иако Звезди није било потребно превише времена да ухвати прикључак, Кукило је са три везана ас сервиса поново свом тиму донела осетнију предност, која је у наставку била и више него довољна за вођство од 1:0. Ипак, имала је Звезда спреман експресан одговор у другој деоници. Сјајно је од старта сета функционисао тандем Станковић – Матеска, који је свом тиму након уводних 7:0, омогућио да поведе са 11:6 и 14:11. Ипак, то је била само увертира за оно што следи у наставку, пошто је Звезда, при поменутом резултату, везала чак 11 поена и на крају ривала оставила на исто толико освојених у овом сету. Након овакве демонстрације силе, многе екипе би остале затечене пред доминацијом ривала. Многе да, али не и она коју са клупе предводи Јово Цаковић. Шта год да је искусни стратег рекао својим играчицама у паузи између два сета, мора да је било и више него ефектно, пошто су оне у наставку заиграле као да минулог периода није ни било. Тако је Јединство, након вођства од 9:8, убацило у пету брзину и понајвише захваљујући тандему Кукило – Стјеповић успело је да заустави захукталог ривала и са 25:18 по други пут је повело на мечу. Оно што је Јединству прошло за руком након неуспеха у другом сету, није Звезди након губитка треће деонице. Или боље речено, Јединство јој није дозволило да се резултатски врати у меч. Блистала је Ања Зубић у овом сету, а уз подршку осталих саиграчица, Пазовчанке су, и поред свих покушаја Звезде у финишу, стекле чак осам сет лопти. Иако је Звезда успела да ублажи заостатак, Јединство је искористило шесту прилику за победу – 25:21.

Најефикаснија у Јединству била је Ања Зубић са 20 поена, док је Анђела Кукило бројала до 14. У гостујућој екипи највише се истакла Катарина Станковић са 29 поена.

Јединство наредног викенда гостује имењаку у Ужицу, а Звезда дочекује Срем.


Срем – Уб 3:1 (25:20, 25:21, 20:25, 25:22)

И пре почетка саме утакмице било је јасно да нас вечерас у Сремској Митровици очекује једна добра одбојкашка представа. Да ће бити тако, наговестили су резултати, али и саме игре вечерашњих ривала. Ипак, мало ко је у улогу фаворита стављао Срем, а тај епитет је за већину одбојкашких љубитеља боље пристајао Убу. Љубитељима можда да, али познаваоцима баш и не. Срем је током ове сезоне доказао да је сазрео као тим за велика дела, што је и вечерас демонстрирао и потпуно заслужено направио још један подвиг у овом колу.

Баш као што је карактеристично за утакмице у којима се боре квалитетни ривали, нико до самог краја уводног сета није са сигурношћу могао да каже ко ће из њега изаћи као победник. Резултат је константно мењао власника, а тако је било до вођства Срема од 20:19, када су домаће одбојкашице одлучиле да приведу посао крају и са 25:20 повеле са 1:0. На крилима боље игре из финиша минуле деонице, биле су Сремице решене да од старта другог сета преузму контролу. То им је и пошло за руком, па су током већег дела деонице имале осетнију предност. Ипак, Убљанке су стрпљиво чекале своју прилику, а и дочекале су је у самом финишу, када су стигле до изједначења (20:20). Нису се изабранице Николе Каприце превише потресле због налета ривала, већ су биле истрајне до самог краја и са 25:21 дуплирале вођство. Упалило је то аларм у табору гошћи, које су биле свесне да им се смеши пораз уколико нешто одмах не промене. И нису у старту успеле да се изборе са расположеним ривалом, али јесу када је он то најмање очекивао. На семафору је засијало 14:14 у корист Срема, када је екипа Мирјане Мусулин, заслугама читавог тима, направила серију од 7:1, да би у финишу искористила налет и успела да преполови укупан резултат.Међутим, екипа Николе Каприце је, и поред неуспеха у трећем сету, знала да поседује квалитет да овај меч оконча у своју корист, па је од старта четврте деонице била максимално концентрисана. Након уводних 5:1, повеле су Сремице са 12:6 и 19:14, да би са 25:22 могле да прославе велики тријумф.

Најефикаснија у победничком тиму била је Дуња Грабић са 17 поена, Ања Ашоња је додала 15. Код Убљанки највише се истакла Бојана Челић са 17 и Тања Станојевић са 14 поена.

Срем наредног викенда гостује Звезди, а Уб путује у Суботицу на дуел са Спартаком.

Статистику са свих утакмица можете погледати овде.

Железничар преузео врх табеле, Јединство поразило Звезду, Сремице боље од Уба!

Одбојкаши Дубочице и Партизана Коптех забележили су победе у 15. колу Банка Поштанска штедионица Суперлиге. Лесковчани су, на свом терену, поразили Млади радник, док је Партизан поразио Нишлије код куће.

Дубочица везала четврту победу, Партизан максималан против Ниша

Одбојкашице Радничког Бластерс и Партизана Коптех оствариле су победе у 15. колу Банка Поштанска штедионица Суперлиге. Београђанке су, на свом терену, поразиле ТЕНТ, док је Партизан био максималан против Инђије.

Раднички Бластерс – ТЕНТ 3:1 (28:26, 18:25, 26:24, 25:15)

Нова година, нови Раднички. Тако бисмо најбоље могли да опишемо оно што је Крсташицама пошло за руком од повратка Суперлиге на терене широм Србије. Након минималне победе над Црвеном звездом, доказале су изабранице Николе Милосављевића да то није била случајност, па су данас успеле да поразе и актуелног лидера првенства, обреновачки ТЕНТ. Истог оног вицешампиона Србије који у првих 11 кола није знао за пораз, а притом је изборио и пласман у плеј-оф Лиге шампиона. Е, то и те како можемо да назовемо подвигом. Када је реч о ТЕНТ-у, овај пораз можемо да припишемо и ономе што очекује екипу Игора Жакића кроз неколико дана, а то је прва утакмица разигравања за пласман у четвртфинале најелитнијег европског такмичења. Ипак, исто тако ће ТЕНТ вечерас, уколико Железничар оствари победу, управо Лајковчанкама препустити лидерску позицију на табели, што може да направи проблем пред почетак плеј-офа.

Већ током првог сета видели смо какве су намере Крсташица данас. При резултату 15:15, направиле су домаће одбојкашице осетну разлику, па су убрзо, заслугама читаве екипе, стигле до три прилике за вођство. Иако је ТЕНТ учинио завршницу занимљивом, па и имао једну сет лопту, Београђанке су биле истрајне до краја и са 28:26 повеле са 1:0. Нису Обреновчанке часиле часа, па су се у другом сету експресно вратиле у утакмицу. Преломни моменат догодио се при резултату 10:9, у корист гошћи, када је ТЕНТ на крилима терцета Мијатовић – Терел – Чикуц стекао вођство које је било и више него довољно за изједначење. Ипак, предаја није била опција за чету Николе Милосављевића, која је била решена да направи велики подвиг. Дефинитивно је за даљи ток утакмице пресудан био трећи сет, у којем је и једна и друга екипа настојала да дође до позитивног резултата. То је све утицало да поново гледамо узбудљиву завршницу, пошто је ТЕНТ са четири везана поена успео да преокрене вођство домаћина од 22:19. Међутим, ту није био крај узбуђењима, јер је Ана Јековић са два везана поена донела прву сет лопту својој екипи, да би и поред реакције гошћи, Раднички ефектним блоковима Томовић и Цезар дошао до зацртаног циља и другог вођства на мечу. У потпуности је резултат из минуле деонице разоружао Обреновчанке, које нису имале снаге за нову борбу, а све то је оберучке прихватио домаћин. Раднички је у четвртом сету, након уводног вођства од 9:1, повео са 15:5 и 19:9, да би са 25:15 режирао велико изненађење.

Београђанке је до победе предводила Тиара Цезар са 31 поеном, док је Ана Јековић утакмицу окончала са 15. На другој страни истакле су се Мина Мијатовић са 22 и Малина Терел са 19 поена.

Раднички у 16. колу гостује Инђији, а ТЕНТ путује у Стару Пазову на дуел са Омладинцем.


Партизан Коптех – Инђија 3:0 (25:12, 25:12, 25:20)

Оставио је Партизан иза себе веома захтеван распоред, током којег је морао четири пута заредом да честита ривалима, који се махом боре за врх табеле, на заслуженим победама. Коначно су изабранице Ненада Живановића дочекале меч у којем су словиле за фаворита, а тај епитет су и убедљиво оправдале. У госте црно-белима стигла је Инђија, која је гајила наду да може да направи изненађење. Ипак, већ након првог сета доказао је Партизан да је такав сценарио тешко остварив, па је на више него убедљив начин стигао до сва три бода.

Као што је и било речи, домаћин је веома озбиљно схватио данашњу утакмицу, па се постарао да први сет у потпуности протекне у његовом знаку. Одличним сервисима Маше Врцељ, али и сјајном игром Видачић, Дробњак и Михајловић у свим сегментима, експресно је повео Партизан са 10:0, да би у наставку био подједнако неумољив и на крају ривалу препустио свега 12 поена. Превише разлике у приступу није било ни током другог сета, али је овог пута јуриш кренуо средином сета. На семафору је писало 12:10, у корист домаћина, када је Партизан, заслугама читавог тима, направио фантастичну серију од 13:2 и на идентичан начин као у минулом сету привео посао крају. Чини се да је убедљиво вођство утицало на то да се екипа Ненада Живановића мало опусти у наставку меча, али Инђија то није успела да казни. Поготово је растерећеност у игри стигла у самом финишу, односно при вођству домаћина од 23:13, када је коначан резултат већ био известан. На крају, успела је екипа Николе Јерковића да значајно смањи заостатак за ривалом, али је Партизан са 25:20 уписао победу након четири меча без успеха.

Партизан је до победе водила Ања Михајловић са 12 поена, док се Маша Рељић зауставила на десет. Код гошћи, највише се истакла Ивана Јеринић са 14 поена.

Партизан наредне недеље гостује Железничару, а Инђија дочекује Раднички.

Статистику са обе утакмице можете погледати овде.

Крсташице кобне по лидера, Партизан преслишао Инђију!